New VETH100A1DD1 Device Is Compliant With OPEN Alliance 100Base-T1 and 1000Base-T1
by Electronica Azi
Offering a smaller footprint and lower profile than other standard packages, the device released today features a very low clamping voltage of 31 V typical at 1 A, a result of its snap-back technology with a trigger voltage > 100 V. Combined with low dynamic resistance of 0.4 W typical, the protection diode delivers improved ESD absorption performance and protection, while its low maximum capacitance of 2 pF enables higher signal integrity.